Regaib Kandilinde hangi ibadetler yapılır?

...
Yerel

Regaib Kandilinde hangi ibadetler yapılır?

Regaip Kandilinde okunacak dualar, sureler ve yapılacak ibadetler neler? Bu anlamlı ve maneviyatı yüksek gün nasıl değerlendirilmeli? Biz de bunun üzerine 'Regaib Kandili hangi ibadetler yapılır? Oruç Tutmak Kaza namazı ve nafile namazı kılmak Kur'an-ı Kerim okumak Tövbe etmek Dua etmek Salavat Getirmek Sadaka vermek Hamd etmek Şükür etmek Bismillahi'r-rahmani'r-rahîm Ey bizleri varlığa erdiren , var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran güzeller güzeli rabbimiz! Onu hamd ile teşbih et Ayet-i Kerime de de buyurduğu gibi Allah ın bolca zikredilmesi çok sevaptır. Gece gündüz Allah a anarak geçirmek hem nefsin terbiye edilmesi hem de daha çok Allah a yönelmek açısından kıymetli bir ibadettir. Kelime-i Tevhid la ilahe illallah , Elhamdülillah, Sübhanallah, zikirleri Regaip gecesi bol bol okunmalıdır. Ne kadar çok okunursa o kadar çok sevap kazanılır. Peygamberimizin (S.A.V) Regaip kandili duası şöyle; Allah ım, recep ve şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur Regaip kelimesinin, arzu, istek, emel, tutku anlamlarına geldiğini hatırlatan Görmez, Peygamberimizin ettiği bu duayı İslam alemi için şu şekilde yapmayı tavsiye etti;

 -"Allah'ım, aziz milletimiz ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için recep ve şaban ayını mübarek kıl ve ramazan ayına hayırla kavuşmayı bizlere nasip eyle." Furkan Suresi 8. Ayetinde 'Ölümsüz ve daima diri olan Allah'a güvenip dayan. Dini Günler Takvimi: 2 Şubat ÇARŞAMBA : ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI 3 Şubat PERŞEMBE : MİRAC KANDİLİ 17 Mart PERŞEMBE: REGAİB KANDİLİ 27 Şubat PAZAR: BERAT KANDİLİ 2 Nisan CUMARTESİ: RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün) 4 Mayıs ÇARŞAMBA: AREFE 2 Mayıs PAZARTESİ: AREFE 9 Temmuz CUMARTESİ: KURBAN BAYRAMI (3.Gün) 12 Temmuz SALI: RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün) 8 Temmuz CUMA: KURBAN BAYRAMI (4.Gün) 30 Temmuz CUMARTESİ: KURBAN BAYRAMI (4.Gün) 30 Temmuz CUMARTESİ: KURBAN BAYRAMI (4.Gün) 30 Temmuz CUMARTESİ: KURBAN BAYRAMI (4.Gün) 30 Temmuz CUMARTESİ: KURBAN BAYRAMI (4.Gün) 30 Temmuz CUMARTESİ: KURBAN BAYRAMI (3.Gün) 12 Temmuz SALI: HİCRİ YILBAŞI 8 Ağustos PAZARTESİ AŞURE GÜNÜ 7 Ekim CUMA:

 Fatiha dan sonra üç defa Âyetel-Kürsî veya Kadir Suresi okunur. 4 er rekat halinde hacet namazını niyet ederek şu şekilde kılıyorsunuz: Hacet namazı 4. Rekâtta: Subhaneke Fatiha 3 Âyetel Kürsî Hacet namazı 2. Rekâtta: Subhaneke Fatiha Ihlâs Felâk Nas. Hacet namazı 2. Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü salli barik Hacet namazı 3. Rekâtta: Fatiha Ihlâs Felâk Nas. Hacet namazı 4. Rekâtta: Subhaneke Fatiha Ihlâs Felâk Nas. Hacet namazı 2. Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü Allahümme salli Allahümme bârik Rabbenâ duaları okunur. Regaib kandilinde, oruç tutulan günden bir sonraki gün de yine aynı ibadeti yerine getirmek gerekir. İki gün aralıksız oruç tutulur . Bu günde tutulan oruç, farz değil, nafile bir ibadettir. Namaz bittikten sonra 7 kere veya (vakti varsa ve ibâdetini uzatmak istiyorsa, ibâdetten zevk ve neşe alıyor, huzur duyuyorsa) 70 kerre; Salevât-i Ümmiyye okur. Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin Nebiyyil-Ümmîyyi ve alâ Âlihî ve sahbihi ve sellim. Salevât-i Şerife bittikten sonra secdeye kapan 70 kerre şu teşbih: Subbûhun, kuddûsun, Rabbüna ve Rabbülmelâiketi ver-Rûh." okunur. okunur. Ve secdeden Allâhü Ekber diyerek doğrulup oturur. İki secde arasında otururken şu istiğfar Rabbiğfır verhâm, ve tecâvez amma tâ lemu, ,inneke entel e azzül-ekrem 70 kere okunur. Bu duâ bitince tekrar tekbir ile ikinci secdeye kapanır. 2.nci secdede yine 70 kere: "Subbûhun-kuddûsun, Rabbünâ ve Rabbüna ve Rabbülmelaiketi Ver-Ruh. okunur. Böylece on iki rek at namazı ve Salevât-i Şerifeyi, Teşbihi ve istiğfarı bitirmiş, tüm Allâh'a karşı olan kulluk vazifesini tamamlamış olur. Yani, hem 12 rek at Hacet Namazını kılmış olur. Hem de namazdan sonra okunan Salevât-i Şerife-yi ve secdeye vararak iki sefer teşbihi ve istiğfar duasını okumuş olur. Bu okuduklan da bir nevi Hâcet Duâsı yerine geçmiş olur. Şimdi artık ellerini kaldırıp Cenâb-ı Hakk ın dergâhına el açıp duâ ve dileklerinin kabul olması iÇin artık Hacet Duâlannı okumuştur. Şimdi dilekerine geçecektir. Ne gibi istekleri, dilekleri muradı varsa, onları vermesi için Allâh a yalvaracak, ne gibi dertleri, kederleri, sıkıntı ve üzüntüleri varsa onların gitmesi yok olup silinmesi için Cenâb-ı Hakk a dua edecektir. Bir müslüman kul, aklına ne gelebilirse (havı ve iyi olmak şartıyla) onlan Allah tan isteyebilir Peygamberlerin duâlarında bu örnekleri bulabiliriz. Her peygamber kendisine göre duâ ve istekte bulunmuştur. Onun için bu mübarek gecede Allâh tan bol bol istek ve dilekte bulunabiliriz.