Ne Yenir Ne İçilir?

...

Ne Yenir Ne İçilir?

KONYA’DA NE YENİR İÇİLİR ?

  • Çebiç; Konya’nın en yöresel lezzetlerinden biridir. Kuzu ciğerinden elde edilir ve ızgarada pişirilme süreci oldukça uzundur.
  • Etli Ekmek; Konya denildiğinde akla gelen ilk lezzet etli ekmektir. Etli ekmeğin neden Konya ile bu kadar özdeşleştiği bilinmez ama bugün ülkemizin hangi köşesinde deneyimlerseniz deneyimleyin etli ekmek denildiğinde Konya usulü olup olmadığı sorgulanmaktadır.
  • Bamya Çorbası; Bamya çorbası, genellikle Konya düğünlerinde menüde mutlaka bulunan lezzetlerden biridir. Bamyayı Türk mutfağında ana yemek olarak sıkça görmüşsünüzdür. Bamya çorbası ise Konya’ya özgü olan yöresel tatlardan biridir. Bamya çorbası Konya düğünlerine katıldığınızda önünüze koyulan bir yemektir. Bamya çorbası yapılırken daha önceden kurutulmuş bamyalar kullanılır.
  • Fırın Kebabı; Konya’ya yolu düşenlerin mutlaka tatmaları gereken fırın kebabı, özel tariflerle hazırlanan ve insanlara sunulan özel bir lezzettir. Ali Baba Fırın Kebap’ta yiyebilirsiniz.
  • Mevlana Böreği; Mevlana böreği Konya’ya özgü olan kahvaltılıklardan biridir. Bu kahvaltılığı deneyimlemek için kahvaltı mekânlarına gidebilirsiniz. Konya Mevlana böreğinin kendine özgü bir görüntüsü bulunuyor. Üçgen bir şekilde hazırlanan ve içerisinde iç harcı bulunan bir börektir.
  • Batırık; Batırık, Konya usulü mercimek köftesinin yöresel adıdır. Görünüşü biraz mercimek köftesine benzese de tat olarak bir hayli farklıdır. Çünkü bu lezzetin içerisinde mercimek köftesine koyulan malzemelerden çok daha farklı malzemeler ekleniyor. Düğürcük, menengiç ve benzeri adını ilk duyduğunuz malzemeler ile yapılan bu ilginç lezzetin içinde kimi zaman tahin ve ceviz de bulunuyor.
  • Tandır Böreği; andır böreği, Konya’nın yöresel hamur işlerinden biridir. Peynirli, ıspanaklı ve daha birçok tandır böreği lezzeti bulunuyor. Tandır böreğini deneyimlemeden önce hangi iç harcı ile hazırlanmış olan tandır böreğini yemek istediğinizi belirtin. Tandır böreğini Konya usulü yapan en büyük püf noktası böreğin pişirildikten sonra üzerine eklenen eritilmiş tereyağıdır.